Cortez Middle School science fair winners 

Grand prize winners

Place, Category, Name, Project, Title

7/8th grade 1st place overall - Shaylin Smith: Who's the Hottest?

7/8th grade 2nd place overall - Leonard Lacey: Boys vs. Girls 7/8th grade 2nd place overall - Cordale Gray and Mark Wall: Energy and Transportation

7/8th grade 3rd place overall - Arica Dean: The Hyogrometer and the Hair 6th-grade 1st place overall - Gabriel Miller-Santacroce: Piezoelectric Energy Harvesting at CMS 6th-grade 2nd place overall - Kameron Daves, Donovan Evans and Ilai Sanders: Just a Tad Different 6th-grade 3rd place overall - Stevie Fuentes, Noah Rainer and Kailey Case: Smell It

Category Winners

Place, Category, Name, Project, Title

1st place Animal sciences - Teagan Duncan: Saddle Up

2nd place Animal sciences - MacKenzie Stevens: No project name

3rd place Animal sciences - Trystan Henderson: Heart Pounding Activities

1st place Behavioral sciences - Lacey Leonard: Boys vs. Girls

2nd place Behavioral sciences - Lea Baxter: No project name

3rd place Behavioral sciences - Halee Pell: Parenting Styles

1st place Chemistry - Samantha Bagge: Swim Suit Stretch-a-thon

1st place Chemistry - Dylan Long: Moldy Bread

2nd place Chemistry - Kyle Talley: Carnivorous Soda

3rd place Chemistry - Niki Shock: The Effects of Enzymes on Substances

1st place Energy and Transportation Team - Isaiah Wright, Galvonic Shock: No project name

2nd place Energy - Renia Lambson: No project name

3rd place Energy Rashawn Sharp: Temp Effect on Batteries

3rd place Energy and Transportation - John Vestal: No project name

1st place Engineering - Shaylin Smith: Who's the Hottest?

2nd place Engineering - Brooklynn Kibel: Siping For the Win

3rd place Engineering - Sierra Rotsaert: The Power of Foam

1st place Environmental sciences - Britaney Hampton: Oil Spill Effect

2nd place Environmental sciences - Hailey White: No project name

3rd place Environmental sciences - Kate Treinan, Risky Water

1st place Health science - Cassidy Livengood,

2nd place Health science - Orion Rainer: Practice Makes Perfect

3rd place Health science - Andria: Battle Epilepsy

1st place Mathematics - Cortney Cashner: The Quicker They Fall

1st place Microbiology - Rory Walker: Jumping Germs

1st place Physics - Arica Dean: The Hyogrometer and the Hair

2nd place Physics - Jasen Engel: No project name

3rd place Physics - Kyle Kuhn: WAH-TAH Vs. AIR!

3rd place Physics - Micah Hightower: Accuracy of .45 Caliber Bullets

1st place Plant science - Rowdy Veach: Changing Climates

2nd place Plant science - Skylar King: The Sound of Music

3rd place Botany - Anna Bullock: Decomposition

1st place Team - Cordale Gray and Mark Wall: No project name

2nd place Team - Michelle Hoy and Paityn Sanders: Evaporation Frustration

3rd place Team - Sam Allsup and Blair Rice: Fantastic Fertilizers

Results provided by Cortez Middle School